Chroń swoją stronę dzięki naszym bezpłatnym banerom anty-plagiatowym.

Pobierz baner na stronę >


Serwis Copyact.com zajmuje się w sposób kompleksowy ochroną własności intelektualnej przez Internet. Przy pomocy serwisu Copyact.com użytkownicy mogą nie tylko skorzystać z darmowej wyszukiwarki plagiatów, ale również chronić swoje prawa autorskie na pięć różnych sposobów

  • archiwizacja stron www – pozwala na przedstawienie rzeczywistej wersji prac autorskich obejmujących zarówno stronę główną jak i wszystkie jej podstrony w przypadku naruszenia dóbr osobistych ich autora poprzez plagiat treści;
  • archiwizacja treści niepublikowanych w sieci (np. obrazy, teksty, pliki wideo, muzyka) – zapewnia bezpieczeństwo prywatnym plikom i chroni przed niechcianą publikacją w internecie;
  • automatyczne i systematyczne sprawdzanie czy nastąpiło zjawisko duplikowania treści – wraz z aktualizacją treści przez użytkownika na jego stronie internetowej, nastąpi aktualizacja danych dotyczących zduplikowanej zawartości strony. Użytkownik będzie systematycznie powiadamiany o wystąpieniu plagiatu bądź jego braku;
  • nadawanie treściom podpisów elektronicznych – zarchiwizowane materiały (teksty, pliki, zdjęcia, strony www) zostaną oznaczone elektronicznym podpisem zawierającym znacznik czasu, co umożliwi wskazanie pierwszeństwa co do utworzonego dzieła;
  • nadawanie certyfikatów poświadczających autentyczność treści – stanowi potwierdzenie, że treść należy do autora i będzie miał charakter dowodowy w sprawach toczących się przed wymiarem sprawiedliwości.

Copyact.com jest serwisem oferującym zestaw narzędzi do wyszukiwania plagiatów i ochrony przed nimi. Został stworzony w odpowiedzi na rosnącą liczbę plagiatów występujących w Internecie. Oferujemy darmowe wyszukiwarki treści oraz obrazów, a także zaawansowane funkcje zabezpieczające strony internetowe przed plagiatami, coś czego nie mają konkurencyjne programy.

Copyact wszedł na rynek w 2014r. Pomysłodawcą projektu jest Jakub Świerczyński, prezes spółki Copyact Sp. z o.o., a także współwłaściciel kancelarii prawnej Msconsult, z siedzibą w Poznaniu. Jeśli masz dodatkowe pytania/komentarze/sugestie skontaktuj się z nami przez formularz kontaktowy.

Copyact.com oferuje zarejestrowanym użytkownikom wiele możliwości ochrony przed potencjalną kradzieżą treści oraz ostrzeganiem w razie wystąpienia plagiatu. Usiądź wygodnie i sprawdź co dla ciebie przygotowaliśmy.

System antyplagiatowy

Posiadacze własnych stron lub blogów rzadko sprawdzają czy ich treści zostały skopiowane i umieszczone na innych stronach, zwykle dowiadują się o takich incydentach przypadkiem albo wcale. Copyact.com proponuje automatyczne sprawdzanie, czy twoje treści nie figurują w miejscach innych niż twoja strona. Moduł kanału RSS automatycznie przekazuje informacje o duplikowanych treściach będących twoją własnością. Aplikacja sprawdza wskazane przez ciebie treści, a następnie przesyła wyniki skanowania na adres e-mail podany przy rejestracji. Kanał RSS jest bardzo przydatnym narzędziem, dzięki któremu możesz spać spokojnie, a w razie kradzieży treści dostaniesz informację z serwisu.

Jeśli posiadasz rozbudowaną stronę i nie masz czasu sprawdzać każdego jej elementu pod kątem plagiatu, ten moduł jest przeznaczony dla Ciebie - archiwizacja pełnej treści strony www, ułatwi kontrolę nad twoją stroną. Wystarczy wprowadzić adres www, aby system Copyact zapisał wszystkie treści (teksty, zdjęcia, grafikę itp.) znajdujące się na twojej stronie, oraz jej podstronach. Dodatkowo, we współpracy z modułem kanału RSS, wszelkie modyfikacje treści strony sprawią, że nastąpi automatyczne skanowane w poszukiwaniu plagiatu. Dzięki archiwizacji nie musisz samodzielnie chronić każdego elementu znajdującego się na twojej stronie i masz gwarancję, że skopiowane treści również zostaną zarchiwizowane tak aby stanowiły dowód popełnienia kradzieży własności intelektualnej.

Ochrona prywatnych danych

Każdy z nas posiada na komputerze prywatne, ważne dla nas pliki, które nie powinny zostać upublicznione. Aby zadbać o ich bezpieczeństwo, prezentujemy kolejną funkcję jaką oferuje Copyact Premium - moduł archiwizacji nieopublikowanych treści. Możesz załadować swoje prywatne pliki z komputera na bezpieczny serwer Copyact i zabezpieczyć je nie tylko przed skopiowaniem i upublicznieniem, ale również przed ich fizyczną utratą (np. na skutek awarii sprzętu lub włamania się do komputera osobistego). Po załadowaniu plików i uiszczeniu opłaty (30zł/$10 za każde 100MB), system wyśle ci informację o zakończeniu procesu przesyłania oraz przekaże dane niezbędne do wglądu w zapisane treści. W przypadku wykrycia nielegalnego wykorzystywania twoich plików, moduł automatycznie zarchiwizuje źródło naruszenia prawa.

Znakowanie plików

Osobom dbającym o szczegóły, Copyact oferuje moduł znacznikowy, który poświadczy autentyczność i prawo do zgromadzonych danych za pomocą kwalifikowanego podpisu elektronicznego. Znacznik oprócz podpisu, zawiera również czas powstania pliku, co w razie wątpliwości udowodni pierwszeństwo utworzenia. Każdy pojedynczy podpis dla jednego, wskazanego dokumentu wiąże się z opłatą 10zł ($3).

Dla osób, które cenią swój czas i pieniądze odpowiedni będzie moduł certyfikujący, który jest alternatywą dla wizyty u notariusza i utworzenia protokołu notarialnego. Certyfikat, który oferuje Copyact.com poświadcza autentyczność treści, a wystawiony na podstawie podpisu elektronicznego umieszczonego na dokumentach w ramach modułu znacznikowego, może stanowić dowód w sprawach sądowych dotyczących naruszenia praw autorskich. Certyfikat zostanie nadany na twoje życzenie, a po uiszczeniu jednorazowej opłaty w wysokości 100zł ($35) zostanie przekazany przez nasz system na twój adres e-mail podany przy rejestracji.

Najlepsze narzędzie anty-plagiatowe

Copyact daje bardzo dużo możliwości zabezpieczenia twoich treści przed kopiowaniem. Każdy znajdzie coś dla siebie. Jednym wystarczy darmowa wyszukiwarka, inni mogą wybrać pełną ochronę treści. Nie ma jednak wątpliwości, że nowy program wyszukujący plagiaty podbije rynek narzędzi online.

W dobie Internetu i powszechnej praktyki kopiowania treści, wiele osób szuka sposobu aby ochronić swoją stronę lub bloga przed plagiatem. Jeśli jesteś jedną z tych osób, to dobrze trafiłeś, bo Copyact to nowe narzędzie online do wykrywania plagiatów, a jego funkcje z pewnością przypadną ci do gustu.

Oprócz darmowych wyszukiwarek plagiatów, Copyact posiada również inne narzędzia, które zabezpieczają strony internetowe przed plagiatem. Na naszej stronie głównej znajdziesz banner informujący, że strona jest zabezpieczona systemem Copyact. Każdy może pobrać nasz banner i umieścić go na swojej stronie, przez co prawdopodobieństwo bezprawnego kopiowania treści się zmniejszy.

Narzędzia do ochrony przed plagiatem

Dodatkowe narzędzia do ochrony przed plagiatami są dostępne po utworzeniu w serwisie płatnego konta Premium.Jeśli chcesz zabezpieczyć całą stronę internetową przed plagiatem, użyj opcji archiwizacji strony. Wystarczy podać jej adres, aby system Copyact zapisał całą zawartość strony głównej oraz podstron. Po zarchiwizowaniu strony, system Copyact sprawdza wszystkie treści, a następnie wysyła wyniki do użytkownika. Jeśli zdecydujesz się zmienić zawartość swojej strony, system automatycznie wykryje modyfikacje i uruchomi skanowanie nowych treści. Jest to niezwykle wygodna opcja biorąc pod uwagę, że program wyszukuje plagiaty samodzielnie i jest całkowicie zautomatyzowany.

Ciekawą opcją, którą oferuje Copyact Premium jest automatyczne sprawdzanie wskazanych treści. Wyszukiwanie plagiatów odbywa się systematycznie, może to być codziennie lub rzadziej, w zależności od tego jaką częstotliwość wybierzesz. Stworzyliśmy bardzo skuteczną metodę powiadomień, która opiera się na kanale RSS. Po każdym sprawdzeniu treści system prześle wyniki skanowania na adres e-mail podany przy rejestracji.

Dla zabezpieczenia treści niepublikowanych w Internecie, Copyact otworzył usługę archiwizacji. Copyact oferuje bezpieczny serwer, na którym można umieszczać swoje pliki. Zapisane pliki są skanowane w ten sam sposób jak treści online, a wyniki są przesyłane systematycznie na adres e-mail. Archiwizacja nie tylko zabezpiecza przed plagiatem, ale również przed fizyczną utratą ważnych dokumentów.

Każdy użytkownik konta Premium będzie miał również opcję oznaczenia swoich plików kwalifikowanym podpisem elektronicznym. Znacznik, który umieścimy na twoich plikach będzie poświadczał autentyczność danych oraz dokumentował czas ich powstania. Oznaczanie swoich plików podpisem ma dwa kluczowe zastosowania, po pierwsze stanowi świetne zabezpieczenie przeciw plagiatowi, a po drugie uwiarygadnia twoje dokumenty.

Ostatnią ale nie najmniej ważną opcją, jaką oferujemy, jest możliwość wydawania certyfikatów, które poświadczają autentyczność wszystkich twoich treści. W połączeniu z elektronicznym podpisem znajdującym się na plikach, certyfikat stanowi rzetelne zabezpieczenie przed plagiatem. Mając certyfikat potwierdzający autorstwo treści, bez problemu można udowodnić prawa do zgromadzonych danych nawet przed sądem.

Serwis Copyact.com oferuje pełne zabezpieczenie strony internetowe przed plagiatem. Wszystkie treści znajdujące się na stronie (tekst, zdjęcia, grafika itd.) będą skutecznie chronione dzięki funkcjom serwisu. Zaawansowane narzędzia naszego serwisu sprawiają, że aktualnie jesteśmy jedynym tego typu serwisem oferującym kompleksową ochronę treści znajdujących się w Internecie.

Definicja plagiatu

Plagiat, od łac. plagium czyli kradzież, jest poważnym naruszeniem własności intelektualnej. Polega na umyślnym skopiowaniu całości utworu, lub jego fragmentu i świadomym opublikowaniu go pod swoim nazwiskiem lub ukrywając źródło jego pochodzenia. Splagiatowaną treścią może być zarówno tekst jak i obraz, grafika, fotografia, publikacja naukowa, praca magisterska, a nawet wynalazek. Ustalenie czy nastąpiło złamanie praw autorskich jest trudne, ponieważ wg definicji, plagiat to zamierzenie świadome i celowe, natomiast ciężko mówić o zamierzonym działaniu kiedy nie zdajemy sobie sprawy z zapożyczeń. Tym bardziej, że w dzisiejszych czasach większość utworów nosi znamiona zapożyczenia i przetworzenia dorobku poprzednich autorów.

Plagiat w świetle polskiego prawa

Według polskiego prawa (art. 16 ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych Dz. U. Z 2006r. Nr 90, poz. 631), więź autora z utworem jest chroniona przez prawa autorskie, które uprawniają go do; podpisywania utworu swoim nazwiskiem lub pseudonimem, nadzorowania nad sposobem korzystania z utworu, nienaruszalności jego formy i treści oraz decydowania o udostępnieniu utworu. W przypadku, gdy ktoś przywłaszcza sobie autorstwo, wprowadza w błąd co do autorstwa lub bez uprawnienia rozpowszechnia cudzy utwór w wersji oryginalnej lub też w postaci opracowania grozi mu kara grzywny, ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności od 1 do 3 lat (art.115 i 116 ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych Dz. U. Z 2006r. Nr 90, poz. 631).

Międzynarodowe regulacje prawne

Kary za złamanie praw autorskich różnią się w zależności od kraju, przykładowo w Stanach Zjednoczonych za świadome złamanie praw autorskich dla korzyści majątkowej oraz rozpowszechnianie i udostępnianie treści grozi kara pozbawienia wolności od kilku miesięcy do 10 lat lub kara grzywny w wysokości do $150,000 ( dział 17, §506 oraz dział 18, §2319 Kodeksu Stanów Zjednoczonych).

Dzięki umowom międzynarodowym, np. konwencji berneńskiej, utwory objęte prawem autorskim są chronione prawie na całym świecie od momentu, w którym powstały. Konwencja berneńska, zawarta już w 1886 r. była pierwszą umową dotyczącą praw autorskich pomiędzy suwerennymi państwami. Od tamtego czasu, konwencja była wielokrotnie uzupełniana, a swój ostateczny kształt uzyskała w 1979 r. Polska ratyfikowała umowę w 1934 r., będąc jednym z 167 krajów objętych konwencją berneńską. Na mocy konwencji berneńskiej, twórcy z każdego kraju są traktowani na równi ze wszystkimi obywatelami krajów członkowskich, prawa do ich utworów nadawane są automatycznie i nie wymagają rejestracji. Zgodnie z konwencją berneńską, czas trwania ochrony praw autorskich obejmuje życie autora i 50 lat po jego śmierci. (art.7.Ust.1)

Narzędzia do wykrywania plagiatów

Prawa autorskie są chronione i przestrzegane prawie na całym świecie dzięki formalnym zapisom prawnym.Wobec tego, zjawisko plagiatu nie jest tolerowane, a mając narzędzia do walki z kradzieżą własności intelektualnej można starać się ją wyeliminować. Użytecznym narzędziem w walce z internetowym plagiatem jest nasze najnowsze narzędzie online do wykrywania plagiatów - Copyact.com. Oprócz darmowych wyszukiwarek tekstowych oraz graficznych, serwis oferuje również szereg zabezpieczeń strony internetowej przed plagiatem. Warto zapoznać się z naszą ofertą, aby uniknąć łamania prawa oraz zabezpieczyć się przed plagiatem.

Jak głosi łacińska maksyma, tradycyjnie przypisywana Hipokratesowi: morbum evitare quam curare facilius est, czyli „lepiej zapobiegać niż leczyć”. Parafrazując to powiedzenie, można powiedzieć, że lepiej zapobiegać plagiatom niż za nie karać. Dlatego przedstawiamy trzy najpowszechniejsze, a zarazem najbardziej skuteczne metody zapobiegania kradzieży treści w Internecie.

Podstawowa ochrona przed plagiatem

Po pierwsze, powinniśmy powiadomić, że treści znajdujące się na stronie są chronione prawem autorskim. Prosta nota copyrightowa, lub symbol ©, mimo iż nie są wymagane zgodnie z prawem, znakomicie spełnią funkcję informacyjną oraz ostrzegawczą. Dzięki temu, potencjalny złodziej treści nie będzie mógł zasłonić się niewiedzą, a ewentualna kradzież zostanie uznana za świadomą i celową. Zwykle widoczna informacja o prawach autorskich sprawdza się jako przekazanie prostej wiadomości: „to moje, nie ruszaj bez pytania”.

System ochrony przed plagiatami

Kolejnym sposobem na zapobieżenie kradzieży treści jest wstawienie odnośnika do własnej strony www. Odnośnik można wstawić w stopce, np. 2014 © copyact.com lub zawrzeć go w treści, druga metoda jest bardziej pracochłonna ale jednocześnie da nam większą pewność, że nasze treści nie zostaną podpisane cudzym nazwiskiem. Dobrym pomysłem jest również umieszczenie banneru reklamowego o treści „Website protected by copyact.com. Do not copy.”, wówczas informujemy, że strona jest chroniona systemem antyplagiatowym Copyact. Banner jest dostępny dla każdego użytkownika za darmo do pobrania ze strony Copyact.com.

Ostatnią z metod, której możemy użyć, aby chronić nasze prawa autorskie jest oznaczenie treści unikatowym znacznikiem, swoistym identyfikatorem, który będzie stanowił nieodłączną część naszej treści. Podpis elektroniczny możemy dodać np. za pomocą serwisu Copyact.com, dzięki czemu nie tylko oznaczymy treści, ale również dodamy informację o dacie, kiedy oznaczony utwór został utworzony. W ten sposób możliwe będzie późniejsze udowodnienie, że to właśnie nasze dzieło zostało utworzone jako pierwsze, a ktoś inny je po prostu skopiował.

Wyżej wymienione rozwiązania nie dają stuprocentowej gwarancji, że nasze prawa autorskie nie zostaną złamane, stanowią jednak podstawę w kwestii dochodzenia swoich praw do utworów, również na drodze sądowej. Będąc ubezpieczonym w odpowiednie narzędzia do walki z plagiatem, nie musimy się martwić, bo prędzej czy później nasze oryginalne treści obronią się same.

Zjawisko nieautoryzowanego duplikowania treści, innymi słowy plagiatu, staje się z roku na rok coraz bardziej powszechne. Szacuje się, że w 2014 r. ponad 63% treści zamieszczonych w sieci zostanie splagiatowane. Wobec narastającego problemu, jakim jest zarówno kradzież tekstu, jak i grafiki, warto dowiedzieć się co my, jako użytkownicy Internetu oraz potencjalne ofiary plagiatu, możemy zrobić w przypadku wykrycia duplikatu swojej strony lub jej zawartości. Oto kilka wskazówek:

Narzędzia online do wykrywania plagiatów

Po pierwsze, warto używać narzędzi do wykrywania zduplikowanej treści oraz na bieżąco sprawdzać, czy nasze pliki nie zostały splagiatowane. Te oraz wiele innych usług oferuje serwis Copyact.com, w którym można m.in. sprawdzić czy treści lub obrazy nie zostały bezprawnie skopiowane, a nawet zarchiwizować swoją stronę internetową, aby zapobiec kopiowaniu treści ze strony www. Dodatkowo, archiwizacja pozwala na przedstawienie pierwotnej wersji strony głównej i podstron w przypadku popełnienia plagiatu.

Co zrobić po wykryciu plagiatu?

Podstawową rzeczą w przypadku wykrycia plagiatu jest skontaktowanie się z osobą łamiącą nasze prawa autorskie. Zazwyczaj wysłanie informacji o tym, że dana treść jest naszą własnością i została splagiatowana, skutkuje w jej usunięciu. Warto od razu powołać się na takie dokumenty jak międzynarodowa konwencja berneńska czy ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych, aby złodziejaszek zdał sobie sprawę z powagi sytuacji.

Zgłoszenie usunięcia na podstawie DMCA

W sytuacji, gdy prośba zawiedzie, kolejnym działaniem, jakie można podjąć jest wysłanie żądania do dostawcy hostingu o usunięcie strony łamiącej prawo autorskie. Można również zgłosić naruszenie prawa autorskiego do Google, który na podstawie ustawy Digital Millenium Copyright Act (DMCA) może usunąć wyniki naruszające prawa autorskie. Według najnowszych danych Google, tygodniowo Google dostaje około 6 milionów takich zgłoszeń. Co udowadnia, jak powszechnym zjawiskiem jest internetowy plagiat oraz jak wiele osób boryka się z problemem skradzionych treści.

Potwierdzenie autentyczności treści

Kolejną rzeczą, jaką może zrobić autor splagiatowanej treści, to uzyskanie odpisu notarialnego z potwierdzeniem łamania jego praw autorskich. Jednak jest to dość kosztowne oraz czasochłonne działanie. O wiele przyjemniejszą dla użytkownika alternatywą dla wizyty u notariusza jest certyfikat autentyczności, który oferuje serwis Copyact.com. Bez wychodzenia z domu możesz zabezpieczyć swoje dokumenty przed skopiowaniem i potwierdzić ich autentyczność.

Ostatnim krokiem jest złożenie pozwu sądowego, co wiąże się z potrzebą udowodnienia pierwszeństwa utworzenia i opublikowania własnej treści. Warto nadmienić, że serwis Copyact.com oferuje bezpieczne podpisy elektroniczne oraz certyfikaty, które poświadczają autentyczność danych, co może stanowić nieocenioną pomoc w przypadku dochodzenia praw do swoich treści na drodze sądowej.

Na szczęście istnieje kilka sposobów, aby walczyć o swoje prawa w internecie. Ważne jest, aby podjąć jakiekolwiek działania, bo nie robiąc nic dajemy przyzwolenie na kradzież naszych treści, a przecież nikt nie lubi być okradany. Należy więc wziąć sprawy w swoje ręce i działać.

DMCA, czyli Digital Millenium Copyright Act to ustawa dotycząca cyfrowych mechanizmów ograniczeń kopiowania, obowiązująca w USA od 1998 roku. Jest o tyle ważna, że na jej podstawie przedsiębiorstwa takie jak Google podejmują działania związane z naruszeniem praw autorskich w internecie. Sprawdź co kryje ustawa i jakie kontrowersje są z nią związane.

Co zawiera ustawa DMCA?

Ustawa wprowadziła w życie dwa traktaty Światowej Organizacji Własności Intelektualnej (WIPO), które stanowią poprawki do ustawy o prawie autorskim z 1976 r. rozszerzając jej zasięg i ograniczając odpowiedzialność internetowych usługodawców za naruszanie praw autorskich przez ich użytkowników. Zgodnie z DMCA, produkowanie i rozpowszechnianie technologii, urządzeń lub usług w celu ominięcia przepisów ograniczających dostęp do utworów objętych prawem autorskim, zostało uznane za przestępstwo. Ustawa podwyższyła też kary za naruszenie praw autorskich w internecie.

Działania możliwe dzięki DMCA

Dzięki postanowieniom ustawy, ochronie podlegają serwisy takie jak np. YouTube, które mogą zawierać materiały naruszające prawa autorskie. W rzeczywistości to użytkownicy są odpowiedzialni za łamanie praw autorskich ponieważ podczas rejestracji zobowiązani byli do zaakceptowania warunków jakie ustalił serwis. Serwis jest odpowiedzialny za zablokowanie dostępu lub usunięcie materiałów łamiących prawo, jeśli otrzyma zawiadomienie o naruszeniu. Ustawa umożliwia również wydanie wezwania do przedstawienia danych użytkownika serwisu.

Google kontra DMCA

W oparciu o ustawę DMCA, Google udostępniło opcję usunięcia wyników wyszukiwania, które naruszają prawa autorskie. Wystarczy wypełnić formularz, w którym należy wskazać m.in. produkt Google, którego dotyczy naruszenie, źródło oryginału oraz splagiatowanej kopii. Zgodnie z raportem Google, w 2005 r. ponad połowę wszystkich zgłoszeń (57%) stanowiły bezpodstawne oskarżenia konkurujących z sobą firm pod adresem konkurentów.

Krytyka DMCA

Sceptycy uważają, że ustawa DMCA jest niezgodna z konstytucją Stanów Zjednoczonych, i pogwałca zasady wolności słowa, dając początek cenzurze. Internetowym usługodawcom zarzuca się też, że zbyt szybko reagują na zgłoszenia i usuwają treści, które nie powinny zostać usunięte, ponieważ nie naruszają praw autorskich. Aby sprawdzić na własną rękę, czy treści zostały skopiowane, warto posłużyć się darmowym narzędziem online do wykrywania plagiatów. Przykładem bardzo dobrze funkcjonującego narzędzia jest niedawno wprowadzony na rynek serwis Copyact.com. W swojej ofercie, Copyact ma darmowe wyszukiwarki tekstowe oraz graficzne, bannery ochronne oraz rozbudowany system zabezpieczający strony internetowe przed plagiatami.<

Zanim zgłosisz naruszenie

Zanim złożymy wniosek w Google, powinniśmy sprawdzić, czy treści na pewno zostały skopiowane, oraz przygotować dowód na autorstwo treści. Copyact również zapewnia utworzenie materiału dowodowego, w postaci podpisów elektronicznych dodawanych do treści oraz certyfikatów potwierdzających autentyczność i autorstwo danych. Wszystkie funkcje dostępne w serwisie Copyact.com z pewnością przydadzą się w walce z nielegalnym kopiowaniem treści.